bank mleka

Banki mleka na ratunek dzieciom

Mleko matki to najważniejszy pokarm dla dziecka w pierwszych tygodniach jego życia. Wraz z mlekiem matki, do organizmu dziecka przedostają się przeciwciała chroniące dziecko przez różnymi wirusami i bakteriami. Niestety zdarza się, że nie każda kobieta jest zdolna do karmienia swojej pociechy własnym mlekiem. Na szczęście w takiej sytuacji może skorzystać ona z banków mleka.

Po co istnieją banki mleka?

Każdego dnia na różnych portalach z ogłoszeniami znaleźć można oferty sprzedaży mleka dla dziecka. Kobiety decydują się na odciąganie swojego pokarmu, a następnie na jego sprzedaż. Warto jednak pamiętać, że mleko ludzkie musi być przechowywane w bardzo restrykcyjnych warunkach. Dlatego zakup takiego mleka od przypadkowej kobiety jest dość ryzykownym posunięciem.

Banki mleka to alternatywa dla prywatnych ogłoszeń. To placówki, które zajmują się profesjonalnym pozyskiwaniem mleka od kobiet. Dawczynie oddają nieodpłatnie własne mleko, które jest zamrażane i przechowywane zgodnie z wszelkimi wytycznymi.

bank mleka

Kto może przekazać pokarm do banku mleka?

W bankach mleka przechowywany jest wyłącznie pokarm najbardziej jakościowy. Kobiety oddające swoje mleko są bardzo dokładnie sprawdzane przez banki. Oprócz podstawowego wywiadu środowiskowego, potencjalne dawczynie są badane na obecność wielu chorób. Mleko dostępne w bankach jest produktem wysokiej jakości, dlatego kobiety palące czy spożywające zbyt duże ilości kofeiny nie nadadzą się na dawczynie.

Potencjalne dawczynie zostają bardzo dokładnie przeszkolone. Po przeszkoleniu, kobiety potrafią w odpowiedni sposób odciągać i zabezpieczać swoje mleko. Dawczynią musi być kobieta, która karmi również własne dziecko.

Banki mleka to idealne rozwiązanie dla kobiet niemogących karmić własnych pociech samodzielnie. Mleko z banków udostępniane jest nieodpłatnie. Pierwszeństwo w otrzymywaniu takiego pokarmu mają wcześniaki, o dalszej kolejności decydują zapisy. Co prawda placówek zajmujących się profesjonalnym przechowywaniem mleka jest w Polsce bardzo mało. Mieszczą się one jednak przy dużych szpitalach, dzięki czemu wiele wcześniaków może skorzystać z tego wartościowego pokarmu.