Cera sucha, tłusta i mieszana – czym się charakteryzuje, jakich kosmetyków używać?

Pielęgnacja twarzy nie jest łatwym zadaniem. Wymaga ona bowiem dwóch rzeczy: doboru odpowiednich produktów oraz systematyczności. Aby jednak właściwie dobrać kosmetyki do pielęgnacji musimy najpierw poznać swój typ skóry.

Są kobiety, które pomimo niestosowania żadnych kosmetyków poza płynem do demakijażu oraz kremem mają piękną cerę. Są jednak też takie, które potrzebują 10-stopniowej pielęgnacji w stylu koreańskim, a ich cera mimo wszystko bywa problematyczna. Właśnie dlatego każda cera wymaga zupełnie innej pielęgnacji.

Cera sucha

Charakteryzuje się tym, że jest matowa, cienka oraz szarzała i szorstka w dotyku. Łatwo się przetłuszcza, a także ma tendencję do zmarszczek. Znacznie bardziej narażona jest na wszelkie urazy oraz podrażnienia niż inny typ skóry. Do jej pielęgnacji najlepiej używać naturalne kosmetyki o właściwościach nawilżających.

naturalne kosmetyki

Cera tłusta

Charakteryzuje się intensywnym błyszczeniem. Pory na skórze tłustej są rozszerzone i tkwią w nich zanieczyszczenia, a w następstwie powstają krostki ropne oraz zaskórniki. Skóra ta nadmiernie wytwarza sebum zwłaszcza w środkowej części twarzy, czyli tzw. strefie T. Jeżeli chodzi o kosmetyki do pielęgnacji twarzy należy stosować kremy nawilżające, niekomedogenne, hydrożele oraz emulsje z niską zawartością fazy tłuszczowej.

Cera mieszana 

Jest to połączenie cery tłustej oraz suchej – w środkowej części twarzy, czyli w strefie T skóra jest tłusta, natomiast na policzkach oraz skroniach normalna lub sucha. Do pielęgnacji skóry mieszanej najlepiej używać kosmetyki do twarzy takie jak tonik antybakteryjny, czy kremy do cery tłustej i mieszanej. Są to tanie kosmetyki, które starczają na długi okres czasu. Wyjściem awaryjnym będą również naturalne kosmetyki do twarzy

Należy pamiętać, że kupując kosmetyki pielęgnacyjne, w tym także kosmetyki naturalne należy zapoznać się z ich dokładnym składem w celu uniknięcia wszelkich podrażnień.