Perz – utrapienie i lek w jednym

Perz właściwy (Elymus repens) jest pospolitą byliną z rodziny traw, rośliną wyjątkowo żywotną i trudną do wytępienia. Raz wpuszczony na pole wytwarza bardzo długie i żarłoczne podziemne rozłogi, poprzez które okrada uprawy z pokarmu. Te same kłącza, tak nielubiane przez rolników i ogrodników, stanowią cenny surowiec leczniczy.

Co zawiera kłącze perzu?

To prawdziwe utrapienie na polu jest skarbnicą wielu cennych związków o działaniu leczniczym. W kłączu perzu znaleziono związki cukrowe, alkohole cukrowe, w tym mannitol i inozytol, sole mineralne bogate w rozpuszczalną krzemionkę, potas i żelazo, olejek eteryczny, kwasy organiczne, w tym glikolowy i askorbinowy oraz wiele innych składników.

Jak działa kłącze perzu?

Mannitol, kwas glikolowy i inne związki wzmagają przesączanie kłębuszkowe, przez co zwiększa się ilość wydalanego moczu, a obecny w surowcu olejek eteryczny hamuje namnażanie bakterii i grzybów
Krzemionka podnosi elastyczność skóry, błon śluzowych i naczyń krwionośnych; związki krzemu wywierają korzystne działanie na aktywność hormonalną osób w starszym wieku; poprawiają też kondycję osłabionych włosów i paznokci; w połączeniu z inozytolem obniżają poziom tłuszczu i cholesterolu we krwi i wątrobie
Inulina to dobry prebiotyk, który stymuluje rozwój dobroczynnej flory jelitowej
Mannitol i polisacharydy wpływają korzystnie na regulację wypróżnień
Śluzy łagodzą podrażnienia górnych dróg oddechowych

Dla kogo?

Perz z lekinatury.pl jest dobrze znany w medycynie ludowej. Dzisiejsza nauka potwierdza korzystne działanie ziela w leczeniu następujących przypadłości:

  • stany zapalne dróg moczowych
  • zapalenie i łagodny przerost gruczołu krokowego
  • choroby wynikające z zaburzeń metabolicznych, w tym trądzik, choroby reumatyczne i cukrzyca
  • nadciśnienie
  • niewydolność wątroby i zmniejszone wydalanie żółci
  • otyłość
  • zaparcia
  • podrażnienia górnych dróg oddechowych

Jak stosować?

Kłącza pozyskuje się na wiosnę lub jesienią i po oczyszczeniu i wysuszeniu tnie na kawałki, otrzymując Rhizoma Agropyri (Kłącze perzu). Przygotowuje się z nich napary i odwary, które popija się porcjami w ilości do 2 szklanek na dzień (osoby dorosłe).