Przechowywanie pokarmu

Odciąganie i przechowywanie pokarmu kobiecego – jak to robić?

Wiele kobiet już kilka tygodni po porodzie pragnie choć na parę godzin powrócić do pracy, wyjść samemu na zakupy lub do kosmetyczki czy fryzjera. Jest to nieco trudniejsza sytuacja dla kobiet karmiących piersią, których dzieci nie znają mleka modyfikowanego. Wszystko jednak można pogodzić. Wystarczy odciągnąć trochę pokarmu i nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, by młoda mama wyrwała się z domu na jakiś czas.

Jak przygotować się do odciągnięcia pokarmu?

Aby odciągnąć pokarm po pierwsze trzeba zaopatrzyć się w laktator. Większość kobiet wybiera te elektryczne, ponieważ są niesamowicie wygodne i proste w obsłudze. Dodatkowo pobudzają laktację w bardzo efektywny sposób. Przed odciągnięciem pokarmu należy przygotować pojemniczki na pokarm, które muszą być wcześniej wysterylizowane. Wcześniej należy również dokładnie umyć ręce.

Przechowywanie odciągniętego pokarmu

Przechowywanie pokarmu

Odciągnięty pokarm można przechowywać w temperaturze pokojowej, lodówce lub zamrażarce. Wszystko zależy od tego, na jak długim czasie ważności tego mleka nam zależy. W temperaturze pokojowej, czyli około 21 stopni, mleko może stać do 8 godzin. Przechowywanie pokarmu w lodówce wygląda już nieco inaczej – tam pojemniczki z mlekiem mogą stać nawet do 5 dni. Wiele kobiet myśli również o ewentualnych sytuacjach kryzysowych i postanawia zamrozić mleko. W zamrażalniku o temperaturze -21 stopni mleko kobiece można przechowywać nawet przez rok czasu. Pamiętać trzeba o dokładnym opisywaniu pojemniczków z pokarmem, na każdym z nich powinna widnieć data i godzina. To świetna opcja, ponieważ w życiu wynikają różne sytuacje. Młoda mama musi czasami udać się do szpitala lub wyjechać na kilka dni. Zamrożone zapasy pozwolą na zaspokajanie potrzeb dziecka przez kilka dni. To zdecydowanie oszczędzi dodatkowego stresu . Przed podaniem odciągniętego mleka należy dokładnie nim wstrząsnąć oraz podgrzać jeśli jest taka konieczność.