USG jamy brzusznej – kiedy wykonać?

USG znają chyba wszyscy. Badanie ultrasonograficzne obejmuje okolicę brzucha i służy do zweryfikowania nieprawidłowości występujących w jamie brzusznej. Kiedy należy zgłosić się do lekarza po skierowania na to badanie?

Gdy boli brzuch…

Silne i powtarzające się dolegliwości bólowe to pierwszy sygnał, aby udać się na USG. Mogą towarzyszyć im również wzdęcia, nudności, biegunka, czy wymioty. Jeśli pod skórą wyczuwamy zgrubienia, nie zwlekajmy i udajmy się do najbliższej przychodni lekarskiej.

Inne symptomy

Do pozostałych objawów, których nie należy bagatelizować i które wskazują na to, że USG może być konieczne, są: nagła utrata wagi, apatia oraz wyniki badań morfologii krwi, które nie mieszczą się w normie.

Uraz brzucha

Wypadki chodzą po ludziach. Nieraz może dojść do nieszczęśliwego incydentu, w którym ucierpi nasza środkowa część ciała. Lekarz bezwzględnie powinien wykonać badanie ultrasonografem, aby zniwelować ryzyko wystąpienia powikłań w późniejszym czasie.

Czy USG jest bezpieczne?

USG jamy brzusznej w Białymstoku jest nieinwazyjne i całkowicie bezpieczne dla zdrowia. Nie ma żadnych ograniczeń w częstotliwości jego wykonywania. Do wypisania skierowania zobowiązany jest każdy lekarz rodzinny.